تبلیغات
دوست داران نقشه برداری - معرفی کتاب
دوست داران نقشه برداری
انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان
دوست داران نقشه برداری.:.:.:.:.:.وبلاگ انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان


مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 8 آبان 1392

1-
 
سوالات چهار گزینه ای و نکات جامع فتوگرامتری
نویسندگان: سروش جهاندیده ، یوسف کنعانی سادات، رضا عربشیبانی
انتشارات: نشر نو آور

معرفی کتاب


 

مقدمه

كتاب پیش‌رو حاصل تلاش چند ماهه‌ایست كه در پی نیازی كه به وجود كتاب جامعی در مبحث فتوگرامتری مربوط به كنكور كارشناسی ارشد نقشه‌برداری احساس شد، انجام گرفت. با توجه به محدودیت وجود كتاب جامعی در زمینه فتوگرامتری كنكور كه دربرگیرنده­ی جزوات و كتاب‌های درسی مقبولی باشد كه در دانشگاه‌های معتبر داخلی تدریس و مطالعه می‌شوند، مؤلفان تصمیم به گردآوری كتابی گرفتند كه تمامی سرفصل‌های موجود را پوشش دهد.

 
در مجموعه‌ی گردآوری شده نكاتی مدنظر نگارندگان بوده است كه توجه به آن‌ها می‌تواند مفید باشد.
 
·          در نگارش كتاب سعی شده است جامعیت كتاب حفظ شود تا نیازی به رجوع به منابع مختلف نباشد. 
 
·          تلاش شده است تا مطالب سنتی و غیركاربردی حذف شود و بر روی مطالب به روز و كاربردی بیشتر تمركز شده است.
·         در نگارش مطالب از روش جدیدی استفاده شده است كه این روش بیشتر بر روی انتقال مطالب بصورت خلاصه و در كمترین كلمات تكیه دارد و ساختاری دارد كه با سعی بر حذف تعاریف پیچیده و طولانی و ارائه موارد و ترتیب‌های مختصر و مفید امید است كه به درك بهتر و آسانتر خواننده گردد.
·         در ضمن كتاب سعی شده است تا از شكل‌ها و گراف‌هایی كه به درك بهتر مطالب كمك می‌كنند استفاده شود.
·         در انتهای كتاب تست‌های فتوگرامتری مربوط به كنكور كارشناسی ارشد از سال 1372 به بعد و تست آزمون اعزام به خارج و آزمون‌های نظام مهندسی آورده شده است كه مجموعه تقریباً جامعی از تست‌های در دسترس است كه می‌تواند برای داوطلبان بسیار مفید باشد.

2-

انجمن مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک ایران با همکاری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اقدام به انتشار اولین کتاب، با مجوز انجمن نمود. همچنین کتاب دیگری نیز در مراحل پایانی قرار دارد و سعی بر این است که به زودی منتشر شود.

در ادامه به معرفی این کتاب می پردازیم...

 

معرفی کتاب "مدیریت در مهندسی نقشه برداری"

 

کتاب "مدیریت در مهندسی نقشه برداری" انتشارات دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نویسندگان: دکتر یحیی جمور، عضو هیات علمی آموزشکده نقشه برداری و مهندس محسن رجب زاده، دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی

  از زمانی‌که بشر برای رسیدن به هدف یا اهداف معینی گروه و سازمان تشکیل داده است؛ چون به‌طور فردی قادر به دستیابی به اهداف مدنظر نبوده است، موضوع مدیریت به‌منظور هماهنگی تلاش‌های افراد ضرورت پیدا کرده است. امروزه سرمایه و فنّاوری و انجام‌دادن طرح‌های عمرانی به‌تنهایی ضامن توسعة اقتصادی و اجتماعی کشور‌ها نیست؛ بلکه اندیشمندان معتقدند وجود نیروی انسانی متخصص، مدیریت کارآمد، سامانه‌ها و روش‌های مطلوب شرط‌های لازم برای توسعة پایدار است. مدیران امروزی در هر سطح از مدیریت که شاغل هستند، باید به دانش و توانمندی‌های مربوط مجهز باشند تا بتوانند به شیوة متناسب با انتظارات دوران کنونی، ایفای وظیفه کنند. اگر مدیریت را به پدیدآوردن ارزش افزوده از همة عامل‌های موجود در اختیار معنی کنیم، اولین عامل موجود در اختیار، خودِ شخص است که به‌ناچار باید به دانش مدیریت مجهز باشد.

هرچند عمر رشتة مهندسی نقشه‌برداری در دانشگاه‌های کشور از سی سال تجاوز نمی‌کند، یکی از رشته‌های مهندسی گسترده و پرکاربرد است که در بسیاری از طرح‌های عمرانی نقش کلیدی دارد. دانش‌آموختگان این رشته صرف‌نظر از گرایش تحصیلی و ارائة خدمات تخصصی ذی‌ربط، ممکن است موقعیت‌ها و مسئولیت‌های متفاوتی را در کشور تجربه کنند. ازآنجاکه حتی سرپرست ردة پایین مانند سرپرست گروهی کوچک، مدیر محسوب می‌شود، مهندس نقشه‌بردار نیز باید بتواند از علم مدیریت در تمام فرایند‌های مدیریتی مانند کنترل، رهبری، سازمان‌دهی، تصمیم‌گیری، خلاقیت و نوآوری و...، در جایگاه مدیریتی خود استفاده کند. بر همین اساس، این کتاب سعی کرده است با نگاهی ویژه، موضوع مدیریت در مهندسی نقشه‌برداری را مطالعه کند و دانشجویان رشتة مهندسی نقشه‌برداری علاوه‌بر آشنایی با مفاهیم و دانستنی‌های عمومی مدیریت و شناخت نیازهای مدیریتی خود در آینده، یک‌سری اطلاعات تخصصی ویژة مدیریت بخش‌های نقشه‌برداری نیز در این زمینه کسب کنند.

یکی از مشکلات عمدة دانشجویان و دانش‌آموختگان رشتة مهندسی نقشه‌برداری، نبود منابع کافی و جامع مربوط به دروس این رشته است. با وجود اینکه مطالب علمی مربوط به علوم ژئوماتیک به‌ویژه به زبان انگلیسی، نسبتاً جامع و کامل است، شاید کمتر منبع و کتاب مفیدی در زمینة «مدیریت در مهندسی نقشه‌برداری» منتشر شده باشد. دانشجویان این مشکل را به‌ویژه نبودن کتاب‌های مرجع فارسی، بیشتر لمس کرده و معمولاً در مواجهة اولیه با برخی دروس مانند مدیریت در مهندسی نقشه‌برداری، هیچ شناختی دربارة محتوا و مطالب آن ندارند. برخلاف اینکه موضوع مدیریت در مهندسی نقشه‌برداری را سال‌ها در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی به‌عنوان یکی از دروس دانشگاهی دورة کارشناسی ارائه و تدریس کرده‌اند، متأسفانه تاکنون، تا زمان تألیف کتاب، هیچ کتاب مرجعی را در این زمینه تألیف و منتشر نکرده‌اند و کمبود آن کاملاً احساس می‌شود. ازطرف‌دیگر، فهرستی مصوب و مشخص یا حتی الگویی انگلیسی نیز برای این درس وجود نداشت و به‌ تبع آن استادان و مدرسان محترم این درس نیز براساس سلیقة خود آن را آمورش می‌دادند. شاید یکی از دلایل اصلی تدوین و تألیف‌نشدن چنین کتابی نیز در طی این سال‌ها همین مسائل بوده است. کمبود جدی کتاب مرجع در این زمینه، نگارندگان را بر آن واداشت تا با تکمیل و تجدیدنظر جزوة درسی موجود، کتاب مزبور را با حمایت انجمن علمی مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک ایران تألیف کنند تا پس از انتشار در اختیار اهل فن و دانشجویان عزیز قرار گیرد. به این منظور، براساس سال‌ها تجارب نگارندگان (دکتر یحیی جمور و مهندس محسن رجب زاده) در امور مدیریت فنی در سازمان نقشه‌برداری کشور به‌عنوان سازمان متولی نقشه و اطلاعات مکانی و نیز با تکیه بر سوابق آموزشی خود در دانشگاه‌ها و مراکز مختلف آموزش عالی، کتاب مدیریت در مهندسی نقشه‌برداری را به‌شکل کنونی تدوین کردند.ارسال توسط مجید جهان آرا
نویسندگان
.: نظر سنجی :.
به کدوم یکی از گرایش های رشته نقشه برداری علاقه دارید؟پیوند های روزانه
ابر برچسب ها