تبلیغات
دوست داران نقشه برداری - روش تعیین موقعیت در Google Earth
دوست داران نقشه برداری
انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان
دوست داران نقشه برداری.:.:.:.:.:.وبلاگ انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان


مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 اردیبهشت 1393


شاید تا به حال برای شما پیش آمده باشه که مختصات یک نقطه را داشته باشید و قصد داشته باشید با مختصات نقطه یا نقاطی که دارید با وارد کردن به نرم افزار گوگل ارث محل مورد نظر خود را پیدا کنید .
خوب خیلی ساده است اگه شما مختصات مورد نظر خود را به صورت طول و عرض جغرافیایی داشته باشید خیلی راحت با وارد کردن به کادر جستجوی گوگل ارث به یکی از ( Φ و λ ) فرمت های زیر به هدف خود می رسید.

 

34 40 32.10" N,50 53 35.17"E

50.127538 , 45.987532

35 20 17 N 51 12 30 W
ولی مثلا مختصات X,Y یا E,N در سیستم مختصات UTM بر خلاف طول و عرض جغرافیایی برای جانمایی به فاکتور های دیگری هم نیاز دارد ، مثلا شماره زون و تعیین اینکه نقطه مورد نظر در نیم کره شمالی است یا نیم کره جنوبی! و مهم تر از همه اینکه مختصات کارتزین ما در کدام سیستم تصویر و کدام دیتوم است .
بنا بر این فقط با این دو عدد نمیتوان برای گوگل ارث آدرس دهی کرد ، یعنی خود گوگل ارث این امکان را برای ما فراهم نمیکنه پس یا می بایست با یکسری نرم افزار( مثل نرم افزار قدرتمند و کامل Photomod Geo Calculator که در بخش نرم افزار سایت برای استفاده قرار گرفته) مختصات کارتزین خود را برای ورود به گوگل ارث تبدیل به طول و عرض جغرافیایی کرد و یا در صورت موجود نبودن نرم افزار از یک سری سایت ها که در این زمینه خدمات می دهند و قویترین آن Nearby است ،استفاده کرد.

www.nearby.org.uk/flyto.php 

کافیست که مختصات مورد نظر را به فرمت زیر در کادر تایپ کرده سپس روی دکمه FlyTo کلیک کنیم:

39S E/N :540251,3949801

سپس اطلاعات لازم برای مشاهده نقطه مورد نظر در نرم افزار گوگل ارث به صورت فرمت KML آماده می شود که میتوان این اطلاعات را ذخیره کرد و با Open کردن آن در نرم افزار گوگل ارث آنرا مشاهده کنیم.

شایان ذکر است که برنامه های زیاد دیگری برای اینکار از جمله UTM FLYER ,Geographic Calculatur و... وجود دارد.

طبقه بندی: سنجش از دور،  دستور العمل های همسان نقشه برداری، 
ارسال توسط مجید جهان آرا
نویسندگان
.: نظر سنجی :.
به کدوم یکی از گرایش های رشته نقشه برداری علاقه دارید؟پیوند های روزانه
ابر برچسب ها