تبلیغات
دوست داران نقشه برداری - تعریف واژه ازبیلت و توضیح نقشه ازبیلت : (AS BUILT)
دوست داران نقشه برداری
انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان
دوست داران نقشه برداری.:.:.:.:.:.وبلاگ انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان


مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 اردیبهشت 1393
باسلام.  در کلاس نقشه برداری کارگاهی  استاد میمندی یکی از دانشجویان در ارائه خود از واژه ازبیلت استفاده نمود،لذا در این پست در مورد این واژه توضیحاتی ارائه میشود.

از بیلت (as built) در معنای لغوی یعنی همانگونه كه ساخته شده.و در معنای فنی یعنی اینكه پس از اجرای یك مرحله از پروژه شما با داشتن گزارشات متریال مصرفی و نقشه های مربوطه كل عملیات انجام شده را به صورت یك نقشه در آورید.و كاربرد آن جهت تعمیرات احتمالیه اینده است.

نقشه AS BUILT در واقع نقشه نهایی كاره . همیشه و مخصوصا در محیطهای صنعتی در حین ساخت یك سری تغییرات در نقشه لازم میشه كه ایجاد كنید . بعد از اتمام پروژه و جهت نگهداری اسناد نقشه هم به روز شده و آخرین تغییراتو توی اون اعمال و نسخه نهایی جهت نگهداری به مركز اسناد فرستاده می شه . به این نقشه ها كه آخرین تغییرات و تصحیحات روش اعمال شده AS BUILT گفته میشه . 
تهیه ی نقشه ازبیلت یا چون ساخت که از خدمات نقشه برداری پس از احداث ساختمان و سازه می باشد،از لحاظ فنی یعنی نقشه وضعیت موجود و  اینكه پس از اجرای یك مرحله از پروژه ،شما با توجه به نیاز پیمانکار و با داشتن گزارشات متریال مصرفی و نقشه های مربوطه كل عملیات انجام شده را به صورت یك نقشه ساختمانی در آورید.و كاربرد آن جهت تعمیرات احتمالی و رفع خطاهای اجرایی سازه برای مرحله بعد است زیرا هیچ وقت سازه همانگونه که شما می خواهید اجرا نمی شود.همچنین جهت تهیه ی صورتجلسات نقشه هایی که در اجرای آنها تغییراتی صورت گرفته برداشت مشترک با نظارت صورت می گیرد. شاخه  باستان شناسی نیز جهت مرمت و نگهداری آثار باستانی یکی ازمصرف کنندگان این گونه خدمات نقشه برداری می باشد.آماده سازی  شبکه نقشه برداری و انتخاب ابزار مناسب جهت تهیه ازبیلت دقیق بستگی به موقعیت و نوع پروژه و تجربه قبلی نقشه بردار در پروژه های مشابه دارد.


به طور مثال در یک پروژه ی صنعتی که هدف استقرار سازه بر روی یک سطح تراز می باشد ،برداشت ارتفاعی بسیار ساده با دوربین نیوو بر روی سازه انجام گرفته و پس از ارائه به مهندس اجرا با استفاده از ساب سنگی خطای ارتفاعی بتن کف بر طرف می شود. 

در سایر برداشتها ازابزارهای مناسب که بسته به پیچیدگی طرح دارد،نظیر دوربینهای متریک دیجیتال، اسکنرهای لیزری ،مجموعه توتال استیشن و با کمک ابزار های دقیق مستند نگاری نظیر سیستمهای فوتوگرامتری برد کوتاه و  یا تجهیزات دقیق نقشه برداری دیگر صورت میپذیرد. 

کاربردهای کلی نقشه ازبیلت: 

    * 
      نقشه برداری میکروژئودزی جهت کنترل تغییرات سازه های حساس مانند سد در طول مرحله بهره برداری و نگهداری 
    * 
      تهیه نقشه ازبیلت ستونها و دیوار های حایل به منظور چگونگی بررسی وضعیت سازه از نظر نشست ویا پیچش و شاغولی و انتخاب روشهای مناسب تقویت سازه و در صورت امکان رفع خطاها 
    * 
      تهیه پلان نمای یک ساختمان جهت اجرای نمای جدید و یا بازسازی نمای موجود که جدیداً باب شده است وپروژه های بازسازی تاسیسات الکتریکی و محل خروجی و ورودی های لوله های تاسیساتی و سایر اجزای ساختمانی نظیر حفرات کانالهای آب و سرویسهای بهداشتی 
    * 
       مستند سازی میراث فرهنگی وآثار تاریخی و ملی و تهیه طرح های حفاظت، مرمت، احیاء، ساماندهی بنا ها، محوطه ها و بافتهای تاریخی - فرهنگی 

           

      در پایان باید گفت که مهندسان نقشه بردار در پروژه های عمرانی و  ساختمانی باید دید کاملی از مراحل این پروژه ها  و اصطلاحات مهندسی عمران و نقشه خوانی ساختمانی داشته باشند ، تا بتوانند با خلاقیت خود بهترین روشهای ارائه خدمات نقشه برداری مرتبط با درخواست کارفرما را انتخاب کنند، کما اینکه آموزش صحیح نقشه برداری ساختمانی باید در الویت دغدغه های جامعه نقشه برداران باشد تا این قشر از جامعه مهندسی کشور بتواند کلیه منافع و نیازهای صنعت ساختمان را با ارائه خدمات مطلوب جلب کنند.

منبع : انجمن تخصصی عمرانارسال توسط مجید جهان آرا
نویسندگان
.: نظر سنجی :.
به کدوم یکی از گرایش های رشته نقشه برداری علاقه دارید؟پیوند های روزانه
ابر برچسب ها