تبلیغات
دوست داران نقشه برداری - سامانه موقعیت‌یاب محلی LPS
دوست داران نقشه برداری
انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان
دوست داران نقشه برداری.:.:.:.:.:.وبلاگ انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان


مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 12 تیر 1393


سامانه موقعیت‌یاب محلی LPS

سامانه موقعیت‌یاب محلی ( Local positioning system) یک سامانه ناوبری محلی است. نام این سیستم LPS مخفف Local positioning system می‌باشد که سیستم مکان یاب محلی است.
سیستم موقعیت یاب محلی است که موقعیت و اطلاعات را در هر آب و هوایی و در هر کجا میسر می‌سازد. برای راه اندازی این سیستم حداقل ۳ دکل نیاز می‌باشد. بر خلاف جی پی اس و دیگر سیستم‌های موقعیت یاب ماهواره‌ای، ال پی اس پوشش جهانی ندارد و فقط در همان محدوده کاربرد دارد.

کاربردهای قدیمی و جدید ال پی اس

در گذشته سیستم ال پی اس برای تشخیص موقیعت کشتی ها و هواپیماها استفاده می شده است. مصادیق این استفاده سیستم Decca Navigator و LORAN هستند. در حال حاضر عمدتاً از این سیستم جهت تکمیل جی پی اس استفاده می‌شود مخصوصاً در جاهایی که پوشش جی پی اس ضعیف است یا دسترسی به جی پی اس امکان پذیر نمی‌باشد. از سیستم ال پی اس می‌توان در گوشی‌های تلفن‌های همراهی که قابلیت دریافت جی پی اس را ندارند استفاده نمود.

سیستم تعین موقعیت LORAN_C

یک سیستم ناوبری رادیویی زمینی که کشتی ها و هواپیما را قادر به تعیین موقعیت می سازد.کشتی ها و هواپیما ها سرعت خود را از سیگنال های رادیویی فرکانس پایین منتقل شده توسط چراغ های رادیویی زمینی ثابت ، با استفاده از یک واحد گیرنده است .

در سال 2010 آخرین نسخه از LORAN در استفاده از LORAN -C ، که در عمل در فرکانس پایین ( LF ) بخشی از طیف رادیویی 90-110 کیلو هرتز بود. بسیاری از کشورها استفاده از این سیستم ، از جمله ایالات متحده ، کانادا، ژاپن و چندین کشور اروپایی . روسیه، با استفاده از یک سیستم تقریبا یکسان در محدوده فرکانس مشابه ، به نام CHAYKA .استفاده می کند.

در دهه 90 سیستم LORAN به شدت کاهش یافته ، و با ماهواره ای مبتنی بر سیستم تعیین موقعیت جهانی ( GPS ) جایگزین شد. و با این حال، تلاش بسیاری به منظور ارتقاء و دوباره مورد پسند وعامه کردن LORAN صورت گرفت که به طور عمده به عنوان یک نسخه پشتیبان تهیه زمینی و جایگزین برای GPS باشد.

سیستم LORAN در گارد ساحلی ایالات متحده ( USCG ) و گارد ساحلی کانادا ( CCG ) مورد استفاده قرار میگرفت که در سال 2010 این سیستم و سیستم CHAYKA به صورت مشترک متوقف شد.

تاریخچه LORAN

LORAN توسعه آمریکا، پیشبرد این فن آوری از بریتانیا GEE و سیستم ناوبری رادیویی که در اوایل جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت . در حالی که GEE طیف وسیعی از حدود 400 مایل ( 644 کیلومتر ) بود ، سیستم LORAN اول آن طیف وسیعی از 1200 مایل ( 1930 کیلومتر ) بود این روش در اصل به عنوان ” LRN ” برای Loomis رادیو کنترل ، پس از آلفرد لی Loomis ، که سیستم دامنه دیگر اختراع کرد و نقش آن در تحقیقات نظامی و توسعه در طول جنگ جهانی دوم ، اما بعد به اختصار برای بیشتر توصیفی تغییر نام داد شناخته شد مدت . سیستم های LORAN در طول جنگ جهانی دوم پس از توسعه در موسسه تکنولوژی ماساچوست ( MIT ) تابش آزمایشگاه ساخته شده اند و به طور گسترده توسط نیروی دریایی ایالات متحده و نیروی دریایی سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت

در نوامبر 2009،گارد ساحلی امریکا اعلام کرد که LORAN -C که توسط ایالات متحده برای ناوبری دریایی بوده دیگر مورد نیاز نیست. گارد ساحلی ایالات متحده ، مطابق با قانون DHS تخصیص بودجه ، خاتمه انتقال تمام LORAN آمریکا سیگنال های –LORAN_Cدر تاریخ 8 فوریه 2010 در 1 اوت 2010 انتقال آمریکا از سیگنال های روسیه و آمریکا ، متوقف شد و در سال 2010 اوت 3 تمام سیگنال های توسط گارد ساحلی آمریکا و گارد ساحلی کانادا بسته شد.

روش کار سیستم LORAN

نمودار خام از LORAN اصل تفاوت بین زمان دریافت سیگنال های هماهنگ شده در طول هر معادله هذلولی ثابت است.

روش ناوبری ارائه شده توسط LORAN اندازه گیری اختلاف زمانی بین دریافت سیگنال ها را از یک جفت فرستنده های رادیویی است با توجه به اختلاف زمان ثابت بین سیگنال ها را از دو ایستگاه می باشد و اگر موقعیت دو ایستگاه هماهنگ شناخته شده هستند ، و سپس موقعیت گیرنده را می توان به عنوان جایی در معادله هذلولی به ویژه که در آن اختلاف زمان بین سیگنال های دریافت ثابت است تعیین کرد. در عمل، یکی از ایستگاه ها در جفت دوم نیز ممکن است ، و غالبا در اولین جفت . این به این معنی سیگنال باید از حداقل سه فرستنده LORAN به دقت اشاره کردن محل گیرنده دریافت می شود.ارسال توسط فرناز خالقی
نویسندگان
.: نظر سنجی :.
به کدوم یکی از گرایش های رشته نقشه برداری علاقه دارید؟پیوند های روزانه
ابر برچسب ها