دوست داران نقشه برداری
انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان
دوست داران نقشه برداری.:.:.:.:.:.وبلاگ انجمن علمی نقشه برداری دانشگاه صنعتی سیرجان


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 29 اردیبهشت 1393

بسمه تعالی

انجمن علمی نقشه برداری برگزار می کند:

 

مراسم تجلیل از اساتید و دانشجویان برتر

نقشه برداری

 

به همراه ارائه مطلب با عنوان کاربرد های GIS

توسط دانشجوی ارشد GIS

مهندس نوروزی فر

 

 

زمان: سه شنبه 30 اردیبهشت 93

 

ساعت 12 الی 13

 

مکان: آمفی تئاتر ساختمان مدیریت

طبقه بندی: اطلاعیه، 
ارسال توسط مجید جهان آرا
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 29 اردیبهشت 1393


سه خورشید گرفتگی، دو ماه گرفتگی و بارش‌های شهابی از رویدادهای مهم نجومی سال ۹۳ هستند.

به گزارش ایرنا، در سال 93 سه خورشید گرفتگی به وقوع خواهد پیوست اولی به صورت حلقوی سه شنبه 9 اردیبهشت 93 در سواحل جنوب افریقا، قطب جنوب و شرق استرالیا روی می‌دهد.

دومین خورشید گرفتگی به صورت جزئی، پنج شنبه اول آبان 93 در شمال و مرکز امریکا روی می‌دهد.

طبق این گزارش از انجمن نجوم آماتوری ایران، سومین خورشید گرفتگی به صورت کلی جمعه 29 اسفند 93 از شرق اقیانوس اطلس آغاز و از گریلند به شمال سیبری می‌رسد. این گرفت در غرب و شمال ایران با درصد پوشش بیشتر خورشید و در تهران بسیار محدود رصد خواهد شد.

همچنین دو ماه گرفتگی نیز خواهیم داشت که هر دو کلی و در ایران غیر قابل رویت هستند.

اولین ماه گرفنگی در روز دوشنبه 25 فروردین 93 در قاره امریکا و استرالیا روی می‌دهد و دومین ماه گرفتگی چهارشنبه 16 مهر 93 در امریکا، استرالیا و شرق آسیا رخ می‌دهد.

همچنین در سال 93 بارش‌های شهابی سالیانه‌ای خواهیم داشت که می‌تواند با ظهور دنباله دارها و رخدادهای غیرمنتظره همراه باشد.
طبقه بندی: نجوم، 
ارسال توسط فرناز خالقی
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 29 اردیبهشت 1393

روسیه با تاخیری پنجاه‌ساله از زمانی که آمریکا برنده رقابت فضایی در جهان شد و به ماه قدم گذاشت، قصد دارد با اجرای برنامه‌ای جدید به گونه‌ای دیگر خود را پیروز این میدان نشان دهد.

براساس گزارش فاکس‌نیوز، روزنامه روسی زبان Izvestia به‌تازگی در گزارشی اعلام کرده‌است روسیه قصد دارد تا سال 2030 کلونی‌های انسانی را روی ماه گسترش دهد و به همین منظور تا دو سال دیگر، ماهنورد‌های روباتیک خود را راهی ماه خواهد کرد.

روسیه تا سال 2028 آماده ارسال انسان به ماه خواهد بود و در مرحله نهایی این برنامه انسان به سطح ماه خواهد رفت تا زیرساختارهای مورد نیاز برای استفاده از منابع ماه را برپا سازد.

اولین مرحله این برنامه هزینه‌ای برابر 815.8 میلیون دلار خواهد داشت و روسیه امیدوار است بتواند با جذب بخش خصوصی بخشی از هزینه‌های این پروژه را تامین کند. فواید ایجاد کلونی‌های انسانی روی ماه شامل کشف و استخراج مواد معدنی و عناصر نادر و همچنین استفاده از ماه به‌عنوان سکوی پرتابی استراتژیک برای ماموریت‌های آینده به اعماق فضا خواهد بود.

براساس گزارش مسکو‌تایمز، چین‌، هندوستان و ژاپن نیز درتلاش برای اجرای پروژه‌هایی روی سطح ماه هستند و شرکت آمریکایی مون‌اکسپرس نیز قصد دارد اولین فضاپیمای روباتیک خود را سال آینده راهی ماه سازد.

فضانوردان آمریکایی اولین انسان‌هایی بودند که در 20 جولای 1969 قدم بر خاک ماه گذاشتند و پس از آن پنج بار دیگر توانستند به قمر زمین سفر کنند. از دسامبر 1972 تاکنون هیچ انسان دیگری نتوانسته به ماه سفر کند.ارسال توسط فرناز خالقی
مرتبه
تاریخ : جمعه 26 اردیبهشت 1393

کارت های زیبای تبریک به مناسبت روز پدر و تولد حضرت علی (ع)


ای طنین نام تو بر گوش من          ای پناه گریه ی خاموش من
همچو باران مهربان بر من ببار         ای که هستی مثل ابر نو بهار

روز پدر مبارک
ارسال توسط مجید جهان آرا
مرتبه
تاریخ : شنبه 20 اردیبهشت 1393

تصویر جدیدی که دوربین فروسرخ و طیف نگار NICMOS تلسکوپ هابل به ثبت رسانده است، شفاف‌ترین و واضح‌ترین تصویری است که تا به حال از قلب کهکشان راه شیری ثبت شده است

به گزارش خبرگزاری مهر، در این تصویر گروهی از ستاره‌های عظیم که به تازگی کشف شده‌اند، مقادیر زیادی از گازهای داغ کیهانی و در حدود 35 هزار سال نوری مربع از فضا در ترکیبی از عکس‌های مختلف دیده می‌شوند.

واضح است که این تصویر تنها بعد زیبایی شناسانه ندارد، مرکز کیهانی به واسطه گازها و غبارهای کیهانی موجود از دیدن انسان پنهان است، اما دوربین فروسرخ هابل می‌تواند از میان این پرده ضخیم گازی چهره واقعی مرکز کهکشان را آشکار کند، جزئی‌ترین ذرات درون آن را نمایش داده و بر روی ساختارهای متنوع و فرایندهایی که در هسته کهکشان در حال وقوع‌اند متمرکز شود.

به این شکل مرکز کهکشان به آزمایشگاهی تبدیل می‌شود که اخترشناسان می‌توانند در آن به مشاهده و تحلیل رویدادهایی که نه فقط در کهکشان راه شیری، بلکه در دیگر هسته‌های کهکشانی در سرتاسر جهان هستی در حال وقوع‌اند بپردازند.

نور پس زمینه سرخ رنگ به واسطه گاز هیدروژن یونیزه شده ایجاد شده است که با وجود این رنگ هنوز می‌توان تعداد زیادی از ستاره‌های عظیم را در سرتاسر تصویر مشاهده کرد، یافته‌ای که برای اخترشناسانی که تصور می‌کردند ستاره‌های عظیم در مرکز کهکشان متمرکز شده‌اند جدید به شمار می‌رود.

اگر در این تصویر دقیق‌تر نگاه شود می‌توان ابرسیاهچاله عظیمی را که در مرکز کهکشان قرار دارد مشاهده کرد که توسط حلقه‌های مارپیچی گازهای کیهانی احاطه شده است.
طبقه بندی: نجوم، 
ارسال توسط فرناز خالقی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 اردیبهشت 1393
باسلام.  در کلاس نقشه برداری کارگاهی  استاد میمندی یکی از دانشجویان در ارائه خود از واژه ازبیلت استفاده نمود،لذا در این پست در مورد این واژه توضیحاتی ارائه میشود.

از بیلت (as built) در معنای لغوی یعنی همانگونه كه ساخته شده.و در معنای فنی یعنی اینكه پس از اجرای یك مرحله از پروژه شما با داشتن گزارشات متریال مصرفی و نقشه های مربوطه كل عملیات انجام شده را به صورت یك نقشه در آورید.و كاربرد آن جهت تعمیرات احتمالیه اینده است.

نقشه AS BUILT در واقع نقشه نهایی كاره . همیشه و مخصوصا در محیطهای صنعتی در حین ساخت یك سری تغییرات در نقشه لازم میشه كه ایجاد كنید . بعد از اتمام پروژه و جهت نگهداری اسناد نقشه هم به روز شده و آخرین تغییراتو توی اون اعمال و نسخه نهایی جهت نگهداری به مركز اسناد فرستاده می شه . به این نقشه ها كه آخرین تغییرات و تصحیحات روش اعمال شده AS BUILT گفته میشه . 
تهیه ی نقشه ازبیلت یا چون ساخت که از خدمات نقشه برداری پس از احداث ساختمان و سازه می باشد،از لحاظ فنی یعنی نقشه وضعیت موجود و  اینكه پس از اجرای یك مرحله از پروژه ،شما با توجه به نیاز پیمانکار و با داشتن گزارشات متریال مصرفی و نقشه های مربوطه كل عملیات انجام شده را به صورت یك نقشه ساختمانی در آورید.و كاربرد آن جهت تعمیرات احتمالی و رفع خطاهای اجرایی سازه برای مرحله بعد است زیرا هیچ وقت سازه همانگونه که شما می خواهید اجرا نمی شود.همچنین جهت تهیه ی صورتجلسات نقشه هایی که در اجرای آنها تغییراتی صورت گرفته برداشت مشترک با نظارت صورت می گیرد. شاخه  باستان شناسی نیز جهت مرمت و نگهداری آثار باستانی یکی ازمصرف کنندگان این گونه خدمات نقشه برداری می باشد.
ادامه مطلب
ارسال توسط مجید جهان آرا
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 اردیبهشت 1393

این نرم افزار  قابل نصب بر روی تمامی گوشیهایی می باشد که فرمت جاوا

را پشتیبانی نمایند . این مجموعه شامل فرمولهای مهم و کاربردی  نقشه برداری میباشد .

طبقه بندی: معرفی نقشه برداری، 
ارسال توسط مجید جهان آرا
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 اردیبهشت 1393

سازمان نقشه برداری کشور در راستای هماهنگ سازی در زمینه تهیه نقشه لژاند استاندارد با ابعاد مشخص برای مقیاسهای مشخص تهیه کرده است .

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید .ادامه مطلب
طبقه بندی: آیین نامه ها،  دستور العمل های همسان نقشه برداری، 
ارسال توسط مجید جهان آرا
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 اردیبهشت 1393


شاید تا به حال برای شما پیش آمده باشه که مختصات یک نقطه را داشته باشید و قصد داشته باشید با مختصات نقطه یا نقاطی که دارید با وارد کردن به نرم افزار گوگل ارث محل مورد نظر خود را پیدا کنید .
خوب خیلی ساده است اگه شما مختصات مورد نظر خود را به صورت طول و عرض جغرافیایی داشته باشید خیلی راحت با وارد کردن به کادر جستجوی گوگل ارث به یکی از ( Φ و λ ) فرمت های زیر به هدف خود می رسید.


ادامه مطلب
طبقه بندی: سنجش از دور،  دستور العمل های همسان نقشه برداری، 
ارسال توسط مجید جهان آرا
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 اردیبهشت 1393

فایل آموزشی فوق آموزش کاربردی GPS دستی گارمین و همچنین نرم افزار تخلیه آن میباشد . 

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید . 

ادامه مطلب
طبقه بندی: آموزش دستگاه های نقشه برداری، 
ارسال توسط مجید جهان آرا
ارسال توسط مجید جهان آرا
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 4 اردیبهشت 1393
باسلام.
پس از راه اندازی بانک نرم افزاری نقشه برداری و عمران در انتشارات دانشگاه و استقبال خوب دانشجویان بر آن شدیم تا بانک جزوات نقشه برداری را نیز راه اندازی نماییم،لذا به اطلاع دانشجویان محترم نقشه برداری می رسانیم که بزودی بانک جزوات نقشه برداری در انتشارات راه اندازی می شود.در ضمن از شما دانشجویان محترم خواهشمندیم  در صورت در اختیار داشتن جزوات نقشه برداری نسبت به share کردن آن با ما بمنظور کاملتر شدن بانک جزوات همکاری نمایید.باتشکر
به امید موفقیت همه جوانان کشور عزیزمان ایران.طبقه بندی: اطلاعیه، 
ارسال توسط مجید جهان آرا
(تعداد کل صفحات:2)      [1]   [2]  

نویسندگان
.: نظر سنجی :.
به کدوم یکی از گرایش های رشته نقشه برداری علاقه دارید؟پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو